Recital de muzică românească contemporană [4 iunie]

Scris de rutişor la 31 mai 2008

Ateneul Românmiercuri 4 iunie 2008, ora 19:00

Ciclul Contrabasul în clar-obscur (II)

Interpretează: Andrei Kivu, Olguţa Lupu, Dinu Petrache, Ion Ghiţă, Ciprian Ghiţă

Program:

Ulpiu Vlad – Din Sunetele Privirii 1

Irinel Anghel – Tinereţe fără bătrâneţe

Liana Alexandra – Elegie pentru contrabas solo.

Andrei Kivu – Brisant

Olguţa Lupu – AmprenTema

lancu Dumitrescu – Movemur

Ion Ghiţă – Sonata Breve ll

Ion Ghiţă – Tropi l

Ziua a VIII-a [SIMC ’08]

Scris de rutişor la 30 mai 2008

Vineri, 30 mai 2008

ora 17.00 Sala „George Enescu” a Universităţii Naţionale de Muzică

QUO VADIS LIEDUL?”

Bianca Manoleanu – soprană, Remus Manoleanu – pian

Ionică Pop: Şapte cântece pe versuri proprii

Vladimir Scolnic: Câţi ca voi! (v. George Topârceanu) Teen dream (v. Nurit Henig) Şi dacă… (v. Mihai Eminescu)

George Balint: Un nod, un semn si un mic poem – momente lirice pe versuri de Nichita Stanescu (mai mult…)

Ziua a VII-a [SIMC ’08]

Scris de rutişor la 29 mai 2008

Joi, 29 mai 2008

ora 17.00 Sala „George Enescu” a Universităţii Naţionale de Muzică

„COMPOZITORI ÎN AFIRMARE. COMPOZITORI AFIRMAŢI”

THE PEARLS BEFORE SWINE EXPERIENCE

Sara Hammarstrom – flaut, George Kentros – vioară, Mats Olofsson – violoncel,Marten Landstrom – pian

Adrian Borza – Lay Low

Cristian Marina – Falso brillante

Cristian Lolea – Micro Circuits

Mihai Măniceanu – Invitaţie la vals

Diana Rotaru – Tremurcutremur

Cristian Bence-Muk – Radio.zip (mai mult…)

Ziua a VI-a [SIMC ’08]

Scris de rutişor la 28 mai 2008

Miercuri, 28 mai 2008

ora 11.00 Palatul Cantacuzino

Simpozion Tiberiu Olah şi multiplele aspecte ale postmodernismului (II)

Participă: : Octavian Nemescu, Valentin Timaru, Laura Manolache,

Liviu Marinescu, Florinela Popa, Liviu Dănceanu

ora 16.00 Sala „George Enescu” a Universităţii Naţionale de Muzică

„BACCHETTE E ARCHI”

Ansamblul GAME

Sorin Rotaru, Alexandru Anastasiu, Maria Popa, Paul Luculescu, Daniel Iudean, Dan Alexandru

Conducerea muzicală: Alexandru Matei

Colaborează: Corul KINONIA

Diac. Mircea Pădureanu

Mihai Corcodel

Cătălin Cernătescu

Victor Şapcă

Dirijor: Pr. Arhid. Adrian Maziliţa

Ney Rosauro – Concert pentru vibrafon şi percuţie

Iovan Zivkovic – Uneven Souls

Emmanuel Sejourne – Concert pentru vibrafon şi percuţie (mai mult…)

Ziua a V-a [SIMC ’08]

Scris de rutişor la 27 mai 2008

Marţi, 27 mai

ora 11.00 Palatul Cantacuzino

Simpozion Tiberiu Olah şi multiplele aspecte ale postmodernismului (I)

Participă: Corneliu Dan Georgescu, Valentina Sandu-Dediu, Bogdan Lefter, Olguţa Lupu, Eugen Wendel, Magda Radu

ora 17.00 Ateneul Român

„27 MAI ÎN GLUMĂ, 27 MAI ÎN SERIOS”

Trio CONTRASTE

Ion Bogdan Ştefănescu – flaut

Sorin Petrescu – pian

Doru Roman – percuţie

Werner Heider – Gassenhauer

Miklos Maros – Rush (p. a. a.)

Horst Lohse – AllerleiRauh

Iulia Cibişescu-Duran – Un alt Till ( p.a.a.)

Ion Bogdan Ştefănescu – MAMBOlero

Liviu Dănceanu – The Epic Pyramid

Dan Dediu – Cartoon-Variations on a theme by Mozart (mai mult…)

Ziua a IV-a [SIMC ’08]

Scris de rutişor la 26 mai 2008

Luni, 26 mai

ora 17.00 Palatul Cantacuzino

„O.K.”

Eric Mandat – clarinet, Frank Stemper – pian

Ross Edwards – The Tower of Remoteness

Eric Mandat – Etude for Barney

Eric Mandat – Double Life

Frank Stemper – Blue (mai mult…)

Ziua a III-a [SIMC ’08]

Scris de rutişor la 25 mai 2008

Duminică, 25 mai

ora 11.00 Sala „George Enescu” a Universităţii Naţionale de Muzică

„STATUS QUO”

Grupul de muzică nouă TRAIECT

Geanina Săveanu – vioară, Viorica Naghi – violoncel, Georgeta Radu – percuţie, Alexandru Hanganu – flaut, Andrei Podlacha – pian, Răzvan Gachi – clarinet, Tiberiu Cenuşer – trombon

Colaborează : Miruna Vidican – harpă

Conducerea muzicală: Sorin Lerescu

Jacqueline Fontaine – Zones

Ana Szilaghi – Profiles

Karmella Tsepkolenko – Royal-Flush

Ari Ben-Shabetai – ForteCelloPiano (mai mult…)

Ziua a II-a [SIMC ’08]

Scris de rutişor la 24 mai 2008

Sâmbătă 24 mai

ora 11.00 Palatul Cantacuzino

„VĂ PLACE BRAHMS?”

Aurelian Octav Popa – clarinet

Verona Maier – pian

Valentina Sandu-Dediu – pian

(Re)Memorial – 2009:

Johannes Brahms – Sonata I-a pentru clarinet si pian

Octavian Nemescu – Memorial

Johannes Brahms – Sonata a II-a pentru clarinet si pian

ora 17.00 Sala „George Enescu” a Universităţii Naţionale de Muzică

„ENTELECHEIA”

Atelierul de muzică contemporană ARCHAEUS

Anca Vartolomei – violoncel, Rodica Dănceanu – pian, Dorin Gliga – oboi, Ion Nedelciu – clarinet, Şerban Novac – fagot, Alexandru Matei – percuţie, Ion Marius Lăcraru – vioară

Colaborează: Pr. Mihai Buca – bariton (Protopsalt)

Ştefan Lovin – pian

Conducerea muzicală: Liviu Dănceanu

Eugen Wendel – Transsonant

Corneliu Dan Georgescu – Studiu pentru columna infinită (mai mult…)

Ziua I [SIMC ’08]

Scris de rutişor la 23 mai 2008

Săptămâna (Internaţională a) Muzicii Contemporane începe astăzi cu un spectacol la Teatrul de Operetă „Ion Dacian” la ora 19.00:

„SPECTACOL CROSS MEDIA”

România poveştilor albastre

Muzica:

Mihaela Vosganian

Irinel Anghel

Coregrafia: Liliana Iorgulescu

Scenariul: Sebastian Vlad Popa

Regia: Anca Bradu

Informaţia este preluată de pe site-ul festivalului şi în mod asemănător vor fi articole pentru zilele corespunzătoare ale festivalului, urmând a fi completate pe parcurs cu materialele lipsă.

În măsura în care reuşiţi să obţineţi un interviu, o fotografie, ceva video etc. şi sunteţi dispuşi să le împărţiţi cu lumea, puteţi să le puneţi pe 433.ro, unde, fireşte, vi se vor păstra drepturile de autor (ori alte condiţii restrictive).

Nu ştiu de a părut suficient de convingător, toată ideea este însă, ca în urma festivalului să rămână ceva mai mult decât o recenzie într-o revistă specială 🙂

Liana Alexandra – Simfonia nr.4 [partea a treia]

Scris de rutişor la 22 mai 2008

Liana Alexandra – Simfonia nr.4 [partea a treia] – interpretează Orchestra de Cameră Radio, dirijor Cristian Brâncuşi.

[youtube:http://youtube.com/watch?v=K8nk9S1Ipkg]